Students succeed at annual Spelling Contests

Release Date: 
5/20/2014

Around 40 students from three counties showed off their spelling skills in two separate Spelling Contest events earlier this month. Students from Union County took on the challenge on May 6 at the F. Maxine & Thomas W. Cook Memorial Library in La Grande, and students from Umatilla and Morrow counties participated in the contest on May 12 at Blue Mountain Community College.

 

The students take a written spelling test during the contest, and first through third place winners are selected in each of three divisions for each county: Division 1 (1st-5th grades), Division 2 (6th-8th grades), and Division 3 (9th-12th grades). An awards ceremony is held immediately following the completion of test scoring at the contest. Winners receive gift cards and trophies.

 

The first place winner from each division will be invited to compete at the state competition, which takes place on Aug. 30 in Salem during the Oregon State Fair.

 

The following are a list of winners, by county:

 

 

Morrow County Winners

 

1st Place

2nd Place

3rd Place

Division 1

Serenity Rodriguez,

Heppner Elementary

Mary Hammond,

Windy River Elementary

Brittnee Ford,

Irrigon Elementary

Division 2

Olivia Schmidt,

Heppner Jr-Sr High School

Emma Rietmann,

Ione Community School

Fabian Miranda-Walls

Irrigon Jr-Sr High School

Division 3

Emily Holland,

Ione Community School

n/a

n/a

Umatilla County Winners

 

1st Place

2nd Place

3rd Place

Division 1

Kamryn Aldred,

Highland Hills Elementary (Hermiston)

Hope Harwood,

Sherwood Elementary (Pendleton)

Edgar Cazarez,

Grove Elementary

(Milton-Freewater)

Division 2

Trey Dohman,

Clara Brownell Middle School (Umatilla)

Lesly Santoyo,

Armand Larive Middle School (Hermiston)

Colton Katsel,

Sandstone Middle School (Hermiston)

Division 3

Whitney Cribbs,

Hermiston High School

Henry Gehrke,

Echo High School

Brandon Gill,

Ukiah High School

Union County Winners

 

1st Place

2nd Place

3rd Place

Division 1

Samantha Miller,

Island City Elementary (La Grande)

Nathan Bingaman,

Imbler Elementary

Dalton Brown,

North Powder Elementary

Division 2

Josie Ash,

North Powder School

Devin Colwell,

Imbler School

Katlyn Ward,

Stella Mayfield Elementary (Elgin)

Division 3

Kachira Phillips,

North Powder School

Emily Faulk,

Imbler School

n/a

 

 

The annual Spelling Contest is sponsored by the InterMountain Education Service District.

 

 

###